sobota, 27 czerwca 2015

6 zdrowych rzeczy, których *NIE* powinniście jeść przed bieganiem tego lata

6 zdrowych rzeczy, których *NIE* powinniście jeść przed bieganiem tego lata 


W którymś kabarecie usłyszałam, że "prawdziwa odwaga to popić suszone śliwki maślanką". Ale bieganie długodystansowe to nie kabaret (chyba że chcecie, aby wasz kolejny start lub długie wybieganie przyjęło bardziej kabaretowy obrót).  Dla biegacza kilka dni przed startem odpowiednia dieta to klucz do sukcesu (lub porażki) - przyjaciele w codziennej "zdrowej diecie"  zamieniają się w wrogów i nagle okazuje się, że trzeba zrezygnować ze zdrowej sałatki na rzecz białego pieczywa i ciemnej czekolady. Szokujące? Absurdalne? Jednak jeśli chcecie przebiec swój kolejny półmaraton bez przygód, na kilka dni warto wyeliminować z diety pewne zdrowe opcje:

1) Warzywa surowe, surówki, sałatki 

- zwłaszcza sałata, kiełki, ogórki, pomidory




Sałata, sałata lodowa, ogórek i pomidor - śmierć na zawodach gwarantowana. Błonnik oraz cienka skórka której nie trawisz sprawi, że nie dobiegniesz do najbliższego toi-toia. W dodatku w gotowych sałatkach często czają się latem bakterie, które mogą wywołać poważniejsze zatrucie pokarmowe.


2) Owoce (z wyjątkiem bananów) - szczególnie truskawki i maliny



Owoce są świetnym źródłem błonnika, który znowu - przyspiesza perystaltykę, zwiększa masy...wiadomo jakie, i ogólnie sprawia, że częściej chodzimy do toalety. A tego nie chcemy przed zawodami. Zdecydowanie najgorszą opcją są owoce sezonowe - truskawki i maliny - ze względu na  przeogromną ilość małych pesteczek, które przechodzą przez nasz układ pokarmowy niestrawione i jak małe szczotki wymiatają wszystko po drodze.


3) Owoce suszone 


Wszystko znowu przez ten błonnik. Suszone owoce to prawdziwa bomba błonnikowa - w małej garści możemy mieć już dzienne zalecane spożycie. Dla przykładu tabelka porównująca zawartość błonnika w owocach świeżych i suszonych:

OWOCE ŚWIEŻE SUSZONE
Śliwki 1.6 16.1
Jabłka 2 10.3
Morele 1.7 10.3
Winogrona / rodzynki 1.5 7
Figi 2.5 12.9
Daktyle Brak danych 8.7
Za: http://poradnikzdrowia.net/tabela-zawartosci-blonnika/


4) Warzywa strączkowe 
Fasola, bób, groch, ciecierzyca, soczewica



Są umiłowanym przez wegan źródłem białka roślinnego i błonnika, niestety często powodują przykre w konsekwencjach dla biegacza wzdęcia.


5) Pełnoziarniste zboża

Pełnoziarniste pieczywo i płatki śniadaniowe z masą błonnika, zalane mlekiem lub jogurtem zostawmy na inne okazje*...
(* RUNNER'S  DELIGHT ma jednak wersję stworzoną specjalnie na dzień zawodów!) 

6) Mleko krowie i produkty mleczne 

- jogurty, kefiry i maślanki 

Uwielbiam mleko. Nie wyobrażam sobie życia bez mleka. Nikt mi nie powie że soja z gipsem i wodą smakuje tak samo jak Łaciate od krowy. Ale są sytuacje, kiedy lepiej nie. Nie mam nietolerancji laktozy, ale mleko krowie ma to do siebie, że jest dość niestabilne biologicznie. To znaczy, że nie znany jej dzień ni godzina, kiedy przypadkiem trafi Ci się mleko z większą ilością bakterii, niż akurat będziesz tolerować. Twoja tolerancja też może się zmieniać w czasie. Ma to zastosowanie zarówno do napojów z mleka słodkiego, jak i tych fermentowanych (bakterie fermentacyjne mogą dodatkowo powodować wzdęcia i inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego) 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz